Jak działają pompy aromatyczne do saun?

Jak działają pompy aromatyczne do saun?

Korzystanie z sauny ma działanie kojące, zmniejsza stres i zmęczenie oraz wpływa na polepszenie się jakości skóry. Dodatkowo w saunach wprowadza się aromaterapię, czyli terapię inhalacyjną za pomocą olejków eterycznych. Są one wchłaniane przez drogi oddechowe i skórę. w zależności od rodzaju koncentratu będą one działać nawilżająco, bakteriobójczo, przeciwzapalnie, rozkurczająco i oczywiście odprężająco.

Możliwości pompy aromatycznej w saunie 

Aromaterapia wymaga zamontowania w saunie pompy aromatycznej. W zależności od zapotrzebowania może to być pojedyncza pompa dozująca lub zaawansowane urządzenie do dozowania kilku aromatów. Pompy podłącza się pod generatory pary. Oznacza to, że wydzielają zapachy wtedy, gdy produkowana jest para. Olejki uwalniają się automatycznie w regularnych odstępach czasu lub po naciśnięciu przycisku. Daje to możliwość samodzielnego dopasowywania zapachu lub przeprowadzania automatycznej aromaterapii dla gości korzystających z sauny. Intensywność zależna jest nie tylko od rodzaju koncentratu, ale także od wprowadzonych ustawień. Urządzenie dozujące najlepiej zamontować w dostępnym miejscu, np. około 1 m nad podłogą na ścianie. Montaż jest łatwiejszy wtedy, gdy cała instalacja znajduje się na płycie nośnej.

Działanie pompy i zabiegi konserwacyjne 

Dozowanie odbywa się za pomocą pompy perystaltycznej. Jest to pompa wyporowa, w której ciecz przepycha się przez elastyczny przewód za pomocą paska, wałka, wirnika albo rolek. Wąż dozujący jest odporny na różne agresywne czynniki. Dawkę można bezpiecznie zwiększać nawet wtedy, jeśli w przewodzie ssącym pojawią się pęcherzyki powietrza. Na rynku można znaleźć różnego rodzaju pompy aromatyczne. Niektóre z nich są praktycznie bezobsługowe. Wymagane są jedynie podstawowe zabiegi konserwacyjne, jak sprawdzanie głowicy pompy, węża i sprężyn rolkowych w celu zbadania śladów korozji. Dobrze jest także stosować się do zaleceń producenta w kwestii doboru olejków rekomendowanych. Przy dłuższym przestoju pompy trzeba spłukać instalację wodą i odciążyć głowicę. Zbiorniki na olejki także występują w różnych wielkościach.

Opłacalność zakupu pompy aromatycznej 

Nowoczesne pompy są wyposażone w mikroprocesory, które umożliwiają ustawianie różnych funkcji czasu dozowania zapachu. Ilość olejków ustala się poprzez pomnożenie liczby cykli i szybkości dozowania. Inwestycja w jedną pompę do sauny daje szereg możliwości. Wśród najpopularniejszych zapachów stosuje się:

  • eukaliptus na przeziębienie, infekcję gardła, reumatyzm i zmęczenie;
  • lawendę na lęki, depresję i bezsenność;
  • anyż na problemy z trawieniem, zaburzenia krążenia, kaszel;
  • cytrynę na zmęczenie, trądzik, menopauzę, infekcje;
  • cynamon na reumatyzm, stany zapalne skóry, grypę i przeziębienie;
  • jaśmin na bóle głowy, niskie libido, stany depresyjne,
  • pomarańczę na napięcia mięśni, skurcze, bezsenność i depresję.

To tylko niektóre przykłady. Rodzajów olejków jest bardzo wiele, co pozwala inwestorom poszerzyć ofertę korzystania z sauny o różne formy relaksu i tym samym zwiększyć konkurencję na rynku.

do góry
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl